Lapinlahden Lähde

Yhteystiedot

Lapinlahden Lähde
Lapinlahdenpolku 8
00180 Helsinki

Tiedustelut

Tilavaraukset ja -tiedustelut Tilavaraustiedustelu-lomakkeella tai info@lapinlahdenlahde.fi.
Saunan tilausvuorot Saunavaraus-lomakkeella.
Muut tiedustelut ja yhteydenotot toivotaan Yhteydenottolomakkeen kautta.

Lähteen Sauna ja Kahvila Lähde
kahvila(at)lapinlahdenlahde.fi
040 178 3454 (klo 12–18)


Henkilöstö

LAPINLAHDEN LÄHDE OY:

Tuula Sundman
Lapinlahden Lähde Oy, toimitusjohtaja
tuula.sundman@lapinlahdenlahde.fi
0400 454 782 (arkisin klo 10–15)

Kirsi-Marja Moberg
Viestijä
kirsi-marja.moberg@lapinlahdenlahde.fi

Kasper Muttonen
Tilasuunnittelija
kasper.muttonen@lapinlahdenlahde.fi

PRO LAPINLAHTI MIELENTERVEYSSEURA:

Katja Liuksiala
Vapaaehtoistoiminnan suunnittelija, Pro Lapinlahti mielenterveysseura ry:n puheenjohtaja
katja.liuksiala@lapinlahdenlahde.fi
040 668 3328 (arkisin klo 10–15)

Taina Laaksoharju
Tapahtumajärjestäjä
taina.laaksoharju@lapinlahdenlahde.fi
040 565 4609

Christa Renwall
Tapahtumajärjestäjä
christa.renwall@lapinlahdenlahde.fi
040 565 6894

Viivi Suihkonen
Taloudenhoitaja
viivi.suihkonen@lapinlahdenlahde.fi

We Pop-up hankkeen työntekijät
Miitti-hankkeen työntekijät

Sijainti ja saapuminen

Lapinlahden Lähde sijaitsee noin kymmenen minuutin kävelymatkan päässä Ruoholahden metroasemalta. Pääset paikalle myös raitiovaunulla ja bussilla. Etsi itsellesi sopiva kulkuyhteys Reittioppaalla.

Voit saapua paikalle myös autolla. Päärakennuksen edustalla on rajoitetusti parkkipaikkoja ja toivomme, että ne säästyisivät pääasiallisesti liikuntaesteisten käyttöön. Suosittelemme, että autoilijat käyttävät muuten Ruoholahden ostoskeskuksen parkkihallia, josta on noin 5 minuutin kävelymatka Lähteelle. Myös Hietaniemen hautausmaan ja Ortodoksisen hautausmaan välisellä tiellä on pysäköintipaikkoja.

Esteettömyys ja saavutettavuus

Osa Lapinlahden Lähteen sisätiloista on osittain tai kokonaan esteellisiä, sillä tiloissa ei ole hissiä. Ensimmäisen kerroksen käytäville, Kahvila Lähteelle ja auditorioon pääsee siirrettävillä rampeilla, jotka ovat ovien läheisyydessä. Kehitämme edelleen ratkaisuja esteettömyyden saavuttamiseksi.

Sisäänkäynnit

Päärakennuksen yleiset pääsisäänkäynnit Lapinlahden Lähteelle ovat kuvassa A, D ja Q -raput, joista Q-rappu on auki ma–pe klo 9–16.30 sekä vuokralaisten omien tapahtumien aikoina.


Lahde_kartta_piirretty