Skip to main content

Rento mieli ja keho (torstai 12.3.)

Rento mieli ja keho (torstai 12.3.)

Rento mieli ja keho tapahtumien kansikuva vuodelle 2026. Kuvassa tapahtumatiedot ja uudet logot, ei päivämääriä. Taustakuvana mullasta nouseva taimi vihreällä taustalla ja auringonvalolla

Kuvaus:

Tule rentoutumaan rauhallisella Lapinlahden Lähteellä. Rento mieli ja keho on helppo luontoaiheinen meditaation ja kehonhuollon 90 minuutin kokonaisuus. Aloitamme rauhallisella tilaan asettumisella ja Metsämieli-aiheisella luontomeditaatiolla. Tämän jälkeen teemme lempeää kehonhuoltoa, rentouttavia ja voimaannuttavia liikkeitä ja venytyksiä. Liikkeitä voi aina tehdä omalle keholle sopivalla tavalla ja ohjaaja koittaa kertoa myös vaihtoehtoisia liikkeitä. Loppurentoutuksen jälkeen lopetellaan kiireettömästi ja tarjolla on myös yrttiteetä. Tunnit ovat avoimia ja ilmaisia kaikille ja sopivat hyvin myös ikääntyneille. Paikan päältä löytyy lainamattoja, mutta voit halutessasi ottaa mukaan oman maton ja viltin loppurentoutusta varten. Saavuthan viimeistään viisi minuuttia ennen tunnin alkua.

HUOM! Tapahtumaan on ennakkoilmoittautuminen. Jokaiselle tunnille ilmoittaudutaan erikseen ja ilmoittautuminen aukeaa aina kaksi viikkoa ennen tuntia klo 9:00. Voit ilmoittaa 1-2 henkilöä mukaan täyttämällä lomakkeen nettisivun tapahtuman alla. Teethän mahdollisen peruutuksen ajoissa sähköpostitse kaupunkiluontokeskus@lapinlahdenlahde.fi. Perumatta jättämisestä tulee kielto seuraavalle kahdelle tunnille. Tunnille mahtuu noin 10 henkilöä ja jonoon voi ilmoittautua sähköpostilla. Kaikki tapahtumat löytyvät Lapinlahden Lähteen nettisivuilta: https://lapinlahdenlahde.fi/tapahtumat/

Tuntien paikka on vaihtunut! Tunnit pidetään nykyään Wanhassa labrassa, joka sijaitsee Lapinlahden Lähteen päärakennuksen 2.kerroksessa. Ohjeet paikalle: Tule sisään Kahvila Lähteen ovista ja mene kahvilan kassaa vastapäätä olevan auditorion ovea kohti. Oven oikealla puolella on jyrkät portaat Wanhaan labraan.

Tapahtumaa ohjaa Kaupunkiluontokeskuksen koordinaattori ja sertifioitu Metsämieli-ohjaaja Ilona Rautiainen, joka on pitänyt suosittuja tunteja jo yli kaksi vuotta Lähteellä. Toiminta on saanut avustusta Helsingin kaupungilta. Lisätietoja Kaupunkiluontokeskuksen nettisivuilta: https://lapinlahdenlahde.fi/projekti/kaupunkiluontokeskus/ Senioriryhmille on mahdollista myös saada erikseen ohjattu Rento mieli ja keho-tunti, ota rohkeasti yhteyttä luontokeskukseen sähköpostitse!

Briefly in English: Rento mieli ja keho is a free and simple meditation and body care class that’s open for everyone. The instruction is in Finnish, but feel free to join if you understand Finnish. There is a pre-registration separately for all the classes. You can find the events on our website: https://lapinlahdenlahde.fi/tapahtumat/

Rento mieli ja keho - Varaa ilmainen paikka. Peruthan ajoissa, mikäli et pääsekään!

Jaa tapahtuma
Lisää kalenteriin

Tulevat tapahtumat

Yinjoogan kolmen kerran pienryhmä – maaliskuu 2026
03.03 - 06.03 klo. 17:00 - 18:15

Kielenvaihtokulma suomi/arabia
04.03 klo. 17:00 - 19:30

Run to Sauna
04.03 klo. 18:00 - 20:00

Ryhmä: Voimavaroja taiteesta TÄYNNÄ!
05.03 klo. 14:00 - 15:30

Women's Wellbeing Group
06.03 klo. 10:00 - 12:00

Guided Meditations
06.03 klo. 18:00 - 19:30

Lapinlahden vanhan sairaalan historiakierrokset
07.03 klo. 14:00 - 15:30

Varaukset

Rento mieli ja keho - Varaa ilmainen paikka. Peruthan ajoissa, mikäli et pääsekään!