Skip to main content

Mykorritsa kollektiivi: Paikan tanssi -työpaja 6.6.

Mykorritsa kollektiivi: Paikan tanssi -työpaja 6.6.

  • Milloin:
    06.06
    kl. 11:00 - 13:30
  • Järjestäjä:
    Lapinlahden Lähde
  • Hinta:
    Ilmainen

Kuvaus:

Paikka: Wanha Labra, Lapinlahden puisto, Lapinlahden Lähde, Helsinki

Työpajassa tutkimme kehon suhdetta ympäristöön ja kuulostelemme, minkälaisia tanssillisia impulsseja ympäristö tarjoaa. Miten Lapinlahden rakennukset ja kevättalven luonto resonoivat kehossamme ja minkälaista tanssia resonointi luo? Jokainen tanssii omista lähtökohdistaan ja omaa kehoa kuunnellen. Työpaja on avoin kaikille ja kaikenlaiselle tanssille ja liikkeelle.

Kokoonnumme aluksi sisätiloihin (Wanha Labra, 2. kerros) klo 11. Yhteisen tanssiin virittäytymisen jälkeen siirrymme ulos tanssimaan. Tanssin jälkeen palaamme takaisin sisätiloihin yhteiseen purkuun. Pukeuduthan sään mukaisesti!

Olen Helsingissä asuva (pohjois)karjalainen esitystaiteilija, esityksen tekijä ja koreografi. Työssäni yhdistän usein tanssi- video- ja sanataidetta ja pohdin niiden välisiä vuorovaikutuksen tiloja. Temaattisesti minua kiinnostavat erilaiset hauraat, keskeneräiset ja huokoiset tilat. Tutkin maailmaa pohdinnan, liikkeen, kosketuksen ja kokemuksellisuuden kautta.

Ilmainen ennakkoilmoittautuminen viimeistään 4.6.: anna@esitys.fi

Anna Olkinuora
Taiteilija, tuotantoassistentti
Esitystaiteen seura

Jaa tapahtuma
Lisää kalenteriin

Tulevat tapahtumat

Guided Meditations
12.06 klo. 18:00 - 19:30

Lapinlahden vanhan sairaalan historiakierrokset
13.06 klo. 14:00 - 15:30

Lapinlahden vanhan sairaalan historiakierrokset
14.06 klo. 14:00 - 15:30

Ren Xue Yuan Gong
14.06 klo. 15:30 - 17:00

The Red Tent - Empowering Circle
15.06 klo. 18:30 - 20:30

Run to Sauna
17.06 klo. 18:00 - 20:00

Guided Meditations
19.06 klo. 18:00 - 19:30